Odvrátená tvár showbiznisu

Odvrátená tvár showbiznisu

Na začiatku je všetko krásne, ligotavé a zábavné, ale „začiatok“ trvá len chvíľu. Dnes o mnohých celebritách môžeme hovoriť len aké boli, pretože už nie sú medzi nami. Dostali sa za krátky čas na vrchol a snáď tu rýchlosť neustáli. Možno mali príliš veľa peňazí, možno až príliš veľa slávy. Niektorí z nich depresie a preto sa uchýlili k drogám.

Napríklad Amy Whinehouse (pozri webové stránky Superlaina.com) je žiarivým nezabudnuteľným príkladom dievčaťa s ohromným talentom a nezdarným koncom. O speváčke hitov ako Rehab, či Back to black sa zopár skutočností dozvedáme až po jej smrti. Spisovateľka Chloe Govan napísala knihu o tajomstvách Amynho života, v ktorej sa dočítate, že sa prvýkrát pokúsila o samovraždu už v desiatich rokoch. Za jej nepriaznivým duševným vývinom podľa speváčkinho okolia stoja nezhody jej rodičov a rozvod, ktorý bol práve spúšťačom prvého pokusu o samovraždu. Od rozvodu jej rodičov a času, keď si jej otec našiel novú priateľku, začala experimentovať s marihuanou a alkoholom. Čo sa jej stalo osudným. V roku 2011 v júli vo veku 27 rokov našli mŕtve telo speváčky v jej dome, potom čo sa predávkovala alkoholom po vypití dvoch fliaš vodky.

V roku 1994 v rovnakom veku 27 rokov spáchal samovraždu zastrelením sa z brokovnice rovnako excelentný a kontroverzný umelec Kurt Cobain. O jeho smrti sa dodnes vedú dohady. V jeho tele sa po jeho smrti našlo také množstvo heroínu, ktoré by ho ovplyvnilo natoľko, že by vraj nemohol udržať zbraň. Dokonca spevák punkovej kapely El Duce sa v dokumente o Kurtovi priznal, že mu Courtney Love ponúkla 50 000 dolárov, aby ho odstránil. Všetko je samozrejme stále len otázkou dohadov fanúšikov speváka. Kurt rovnako ako Amy mal problémy so svojim správaním už skôr. Už v detstve mu diagnostikovali hyperaktivitu a predpisovali lieky, ktoré boli neskôr z trhu stiahnuté pre ich nežiadúce účinky, medzi ktoré patrili halucinácie či samovražedné sklony. Kurtoví rodičia sa tiež rozviedli a o neho ako syna obaja rodičia prestali javiť záujem. Chvíľu býval s otcom, chvíľu s mamou. A jeho problémy sa len prehlbovali. Strednú školu nedokončil a vrátil sa do nej pracovať ako školník. Jeho snom bolo ale stále založiť kapelu, čo sa mu na koniec aj podarilo. Neskôr sa spoznal so svojou manželkou Cortney a založili so rodinu. Nič ich osobnosti nezmäkčilo a nenaviedlo na skoncovanie so závislosťou na heroíne. Kurtovo mŕtve telo našiel elektrikár tri dni po jeho smrti a to 8. Apríla 1994.

Život Kurta Cobaina ako aj život Amy Whinehouse je akoby opradený zvláštnym smútkom, ktorý sa nad nimi znáša. Obaja boli vynikajúcimi umelcami, ktorí za sebou zanechali nesmierne hudobné dielo, ale obaja si v sebe niesli akýsi zvláštny kríž, samoty, smútku a depresie, ktorý nedokázala z ich duši sňať ani sláva a ani peniaze. V ich životoch vidíme akúsi symboliku. Rozvod rodičov, ktorý ich poznačil natoľko, že sa s ním nedokázali vysporiadať, turbulentné partnerské vzťahy a smrť v 27 rokov. Cesta alkoholu a drog, ktorú si obaja interpreti vybrali, im zničila ich sľubne našliapnutú kariéru, zmárnila talent, ktorým boli obdarení a hlavne im vzala ich život.

Citácie