O rýchlych pôžičkách sa dá písať donekonečna

O rýchlych pôžičkách sa dá písať donekonečna

Už sme viackrát písali o fenoméne ľahko dostupných a rýchlych pôžičiek. Práve tá druhá vlastnosť sa stala aj synonymom takzvaných preklenovacích úverov, keď človek potrebuje trochu pomôcť než príde na účet výplata.

Filip zažíval neustále pocit frustrácie, bol ohromený počtom upomienok. Nikdy nevedel, že tieto chodia smskami a zároveň listami. Uvažoval, či susedia cez dierky v schránke mohli vidieť, že mu neustále chodia upomienky. A ak to nevideli susedia, videla to poštárka. V malom meste je aj to nepríjemné. Smutné je, že spoločnosti si dnes celkom potrpia na tom, aby ste upomienku spoznali ešte predtým, než vôbec obálku chytíte do ruky.

Pôvodne malo ísť o pokus

Filip bol blogger a celkom sa mu darilo. Kedysi dávno si v rámci blogovania chcel vyskúšať skúsenosť rýchlej pôžičky. Tú samozrejme rýchlo získal a to aj napriek skutočnosti, sms lån trods rki, že sa tváril, že nemá občiansky preukaz. Hoci spoločnosť poukazovala na potrebu občianskeho preukazu, nakoniec stačil vodičský preukaz. Pôžičku Filip vyplatil a na „pôžičkáreň“ sa chystal naveky zabudnúť.

Realita ale bola trochu iná. Časom nastali vo Filipovom živote rodinné komplikácie a prejavilo sa to najmä na finančnej situácii. V nádeji, že sa všetko vyrieši, siahol po úvere – jednoducho si požičal od svojej vlastnej budúcnosti. Ako to ale býva v každom zamotanom príbehu, Filipove komplikácie spôsobili, že u banky so svojou žiadosťou o úver nepochodil. V spoločnosti poskytujúcej rýchle pôžičky sa ho nikto na nič nepýtal. Nikto neoveroval, či naozaj má stabilný príjem, nikto neoveroval jeho zadlženosť. Uspel.

Finančná gramotnosť

V súvislosti s rýchlymi pôžičkami musíme uvádzať vždy dve informácie. Prvou je otázka výhodnosti vo všeobecnosti. Pri pomerne vysokých úrokoch si musíme uvedomiť, že ide o cenu za dostupnosť. Rýchle pôžičky a iné alternatívne finančné produkty úverového typu využívajú predovšetkým ľudia, ktorým by banka nepožičala (lån uden renter). A presne títo ľudia, ktorí mimochodom potrebujú peniaze asi najviac a preto im nevadí istá nevýhodnosť, mávajú často problémy aj s finančnou gramotnosťou.

Existuje istá miera súvislosti medzi výškou zadlženia a nízkou finančnou gramotnosťou. Inak povedané, čím menej viete o peniazoch, tým väčšia šanca je, že budete skutočne zadlžení. O príbehy nie je núdza ani medzi bohatými ľuďmi. Populárne hviezdy, ktoré rýchlo zbohatli, no nemali dostatočné znalosti o financiách, dokázali o peniaze prísť. Nedostatočná finančná gramotnosť je skutočne čisté nešťastie. Ak človek nevie ani základ, je to problém. Ak to nebanková spoločnosť využije a dá takémuto človeku niekoľko strán zmluvných podmienok v jazyku, ktorému absolútne nerozumie, je zarobené na problém. A ten na seba nenechá dlho čakať.

Učiť sa na cudzích chybách

Starodávna ľudová múdrosť hovorí, že ľudia by sa mali na vlastných chybách poučiť. Filip dnes už vie zrátať nevýhodnosť svojej vtedajšej pôžičky. Vďaka nej si nepolepšil, ale jeho situácia sa ešte zhoršila. Na niekoľko rokov. Vďaka vytrvalosti a trpezlivosti sa Filip časom z problémov vysekal. Svoje skúsenosti dnes rozdáva, aby pomohol iným.

Filip si uvedomuje do akých problémov sa dostal. Nielen kvôli zúfalej situácii, ale najmä kvôli jeho neexistujúcej finančnej gramotnosti. Možno v jednoduchosti povedať, že bol v podstate negramotný. Prvá pôžička spomínaná vyššie bola zo zúfalstva, no ďalšie problémy už boli z nevedomosti. A s touto vedomosťou dnes Filip poskytuje poradenské služby. Chce, aby sa ľudia nemuseli spáliť na vlastných chybách, aby sa ponaučili. „Stačí, ak sa oboznámia s mojimi chybami. A ja im ešte navyše prezradím, ako sa tým chybám vyhnúť,“ uzatvára Filip.