Fenomén Michael Jackson

Fenomén Michael Jackson

V čom sa skrýva tajomstvo jeho úspechu? Ako je možné, že sa tak dlho udržal na výslní? Čo prináša do celebritných vôd je to, že prekonáva sám seba. Je vôbec niekto, kto pochybuje o jeho kvalitách a nesmiernom talente? Kde to všetko začalo? Ako vyrástla z malej hviezdičky obrovská superstar?

Michael je dieťa z veľkej rodiny. Narodil sa ako siedmy potomok Jacksonovskej famílie 29. augusta 1958. Ako malý nežil vôbec prepychovo. Tak početná rodina sa tlačila v dvojizbovom domčeku v neoficiálnej časti Chicaga, na ulici Jackson street. Matka malého, Michaela Katherina, bola veriacou a oddanou členkou svedkov Jehovových, pracovala na čiastočný úväzok aj v obchodnom reťazci Sears. Otec Joseph bol amatérskym boxerom a pracoval ako zlievač. Popri zamestnaní ale stíhal aj hrať v skupine ako gitarista. Rovnako sa hudbe venovala aj Karherina, ovládala hru na klavír a klarinet, dokonca sa snažila preraziť ako country speváčka. Je teda veľmi pravdepodobné, že hudobné nadanie Jacksonovcom kolovalo v krvi.

Michael totiž prerazil ako profesionál už vo svojich šiestich rokoch, a to účinkovaním v zostave rodinnej chlapčenskej kapely The Jackson 5. Spomedzi svojich, i keď starších bratov, pretŕčal. V časopise Rolling Stone ho ešte počas pôsobenia v kapele opísali ako „zjav, ktorý čoskoro prerazí ako sólový spevák“. Tak sa aj po úspešnom pôsobení skupiny v roku 1971 stalo. V rovnakom roku sa rodina presťahovala do Kalifornie. A Michael Jacskon sa stával čoraz väčším idolom tínedžerov. Svoje väzby na kapelu stále udržiaval, aj keď vydal niekoľko svojich sólových albumov. Albumy ako Got to Be There (1971), Ben (1972), Music and Me (1973) a Forever Michael (1975). Titulné nahrávky jeho prvých albumov sa stali úspešnými singlami. V roku 1978 Jackson debutoval aj vo filme. Ocitol sa v roli strašiaka v muzikáli The Wiz, kde sa objavila aj Diana Ross.

Jeho ďalším životným medzníkom bolo stretnutie s Qunicym Jonesom, ktorý bol autorom muzikálu kde hral, a s ktorým sa dohodli na spolupráci. Z ich spoločnej práce teda v roku 1979 vznikol album Off the Wall, ktorý predstavil Michaela ako skutočnú sólovú a jedinečnú osobnosť. Autorsky na projekte pracoval s hviezdami ako Rod Temperton, Stevie Wonder či Paul McCartney. Jacksonov úspechu albumu bol preukázateľný a merateľný. Bol prvý, kto z jedného albumu na americkom hudobnom trhu vygeneroval 10 hitov. Z albumu sa predalo viac ako 20 miliónov kópii. Koncom toho roku získal ešte ocenenia za najlepšieho speváka tmavej pleti a za najlepší album interpreta tmavej pleti. Dokonca získal aj cenu Grammy za skladbu „Dont stop til you Get Enough“ (Fixdengi Kazahstan).

Napriek všetkým dosiahnutým úspechom bol Michael presvedčený, že to všetko mohlo byť ešte lepšie, a tak v roku 1982 uzrel svetlo sveta album Thriller. Tento projekt spevákovi vyniesol sedem cien Grammy a osem American Music Awards. Stal sa najpredávanejším albumom sveta a predalo sa z neho 65 miliónov kópii. Významnou a neoddeliteľnou súčasťou skladby Thriller bol aj video k tejto skladbe. Bol priekopníkom, inšpirátorom a neskutočne prísnym profesionálom, ktorý chcel neustále prekonávať samého seba. Na svojom konte ma nespočetné množstvo ocenení a my máme vďaka jeho nadrozmernému talentu zachovanú jeho pamiatku v týchto hudobných veľdielach.