Diéty slávnych

Diéty slávnych

Svetový trend štíhlosti privádza slávne hviezdy, ktoré sú v mnohých prípadoch denne na obrazovke, k všemožným spôsobom stravovania. Aké sú ich špeciálne metódy a aké diéty dodržiavajú slávne hviezdy sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Elle Macphersonová a Gwynethn Paltrow dodržiavajú tzv. zásaditú diétu. Pri takomto spôsobe stravovania sa dodržiavajú princípy zásaditých a kyslých potravín v pomeroch 80 ku 20. Výsledkom je vraj rovnovážne PH v organizme. Potraviny, ktoré sa pri tejto diéte odporúčajú sú napr. špenát, listová zelenina, kel, avokádo a olivy. Medzi oleje povolené v tejto diéte patria kokosový a olivový olej. Zdanlivo kyslé potraviny ako sú citrón, jablčný ocot sú tiež povolené, pretože pre organizmus sú zásadité. Čo však je jednoznačné pri takomto type stravovania zakázané, je určite cukor, káva, mliečne výrobky, biely chlieb a pečivo, všetky druhy cestovín a alkohol. Proteíny sú síce povolené, ale len v menšom množstve.

Veľmi zaujímavú diétu dodržuje herečka Reese Witherspoon, ktorá sa stravuje ako dieťa. Princípom takejto diéty je stravovať sa častejšie počas celého dňa v menších porciách. Jesť sa má, ako už názov napovedá, strava detí a to je detská výživa, rozmixované ovocie a zelenina či detské polievočky. Hlavnou nevýhodou stravovania ako je dieťa je asi hlavne to, že dospelý sa potrebuje stravovať trochu inak. Takýmto stravovaním sa nielen po čase dostaví únava, ale telu bude taktiež chýbať zinok a vápnik.

Demi Moore je herečka, ktorá sa tiež pýši krásnou postavou. Tajomstvo jej štíhleho tela je v jedení surovej zeleniny. Pretože varením sa vraj stráca až 75% enzýmov, tak sa stravuje najmä jedlom nevareným. Pri takejto diéte sú hlavnými zložkami potravy semiačka, orechy, sušené ovocie a riasy. Výsledkom jedenia surovej stravy však nemusí byť len štíhla postava a krásny driek, ale aj osteoporóza, podvýživa a únava.

Vysoko bielkovinová diéta vyhovuje Jennifer Aniston, pri ktorej sa nestrážia kalórie, ale pomer bielkovín, tukov a sacharidov. Sacharidy tvoria 40% jedálnička, bielkoviny a tuky zhodne po 30 %. V jedálničku ľudí stravujúcich sa podľa bielkovinovej diéty nájdeme potraviny ako kuracie a morčacie mäso, jogurty, tvaroh, tofu syr, zeleninu a celozrnné pečivo. Za nevhodné sa považujú potraviny ako sladkosti, čokoláda, sušienky, med, biele pečivo, zemiaky a banány.

Aj v showbiznisovom prostredí sa však nachádzajú hviezdy, ktoré diéty nedodržiavajú. Napríklad herečka Catherine Zeta-Jones síce mala po tehotenstvách zo svojou váhou problémy, nikdy sa vraj neuchýlila k diétam. Jej mottom štíhlej línie je striedmosť a ešte raz striedmosť, a v neposlednom rade pohyb. Sama uznáva, že sladkosti a cukrovinky je len vo veľmi malom množstve a často sa hýbe.

Ďalšou herečkou propagujúcou disciplínu v stravovaní a pohybe je Liz Hurley. Jej denný jedálniček má rozdelený na 6 až 8 chodov, pričom dodržiava princíp menších porcii. Tvrdí, že si nič neodopiera a teda čo sa týka potravy nemá nič zakázané. Hm?! Tak teraz si len vybrať tú správnu cestu k štíhlosti. Jedno je však isté. V živote nejde len o štíhlosť, ale hlavne o zdravie. Možno práve preto by nám mali byť inšpiráciou zdravé jedálničky a nie extrémy spôsobujúce zdravotné problémy a únavu. Nezabúdajte, že zdravý organizmus si vypýta to po čom túži a ak to nepreženiete, nič nepokazíte.